• Forenbeschreibung: Official forum of Remalia (Ntk & Friends)
  • Alle Beiträge und Antworten zu "Moto Gp 2006 Champion"

Re: Moto Gp 2006 Champion

Karvouniaris - 29.10.2006, 20:31

Ο Nicky Hayden Παγκόσμιος Πρωταθλητής 2006

Ο Αμερικανός Nicky Hayden κέρδισε το συναρπαστικότερο πρωτάθλημα της τελευταίας δεκαετίας, μετά από έναν αγώνα που εξελίχθηκε σε δράμα για τον 7 φορές Παγκόσμιο Πρωταθλητή Valentino Rossi που έχασε το μπροστινό του στον 5ο γύρο του αγώνα και έπειτα κατάφερε απλά να τερματίσει στην 13η θέση. Ο Hayden προσπάθησε πολύ όλη τη χρονιά, πήρε 2 νίκες στις ΗΠΑ και στην Ολλανδία, ήταν ο πιο σταθερός οδηγός μέχρι την Τσεχία και πολύ άτυχος στην Πορτογαλία, όταν έπεσε από λάθος του ομόσταυλου Pedrosa. Η τύχη τον ξανασυνάντησε στη Valencia και τελικά δεν χρειάστηκε να δώσει τη μάχη για την πρώτη θέση, αφού στους τελευταίους γύρους η ομάδα τον ειδοποίησε ότι μπορούσε να πάρει τον τίτλο με την 3η θέση που είχε. Ευχαρίστησε θερμά την οικογένειά του που σύσσωμη βρέθηκε κοντά του για να τον υποστηρίξει και βέβαια την ομάδα των μηχανικών του που όλη την χρονιά δούλεψαν σκληρά μαζί του. Το «Kentucky kid» που γεννήθηκε στις 30/7/1981 στο Owensboro των ΗΠΑ έτρεξε τον πρώτο του αγώνα το ’85, το πρώτο του GP ήταν το Ιαπωνικό το 2003, η πρώτη του νίκη στις ΗΠΑ το ’05 και σε 65 αγώνες έχει 3 νίκες, 4 pole positions, ενώ έχει σημειώσει τον ταχύτερο γύρο 4 φορές και έχει ανεβεί στο βάθρο συνολικά 20 φορές. Στη διάρκεια της συνέντευξης τύπου στη Valencia δέχθηκε το συγχαρητήριο τηλεφώνημα από τον πρόεδρο του ΗRC του αγωνιστικού τμήματος της Honda και βέβαια ήταν ιδιαίτερα ευχαριστημένος με την κατάληξη του πρωταθλήματος. Δεν θα ξεκουραστεί όμως καθόλου, καθώς ξεκινάει αμέσως τις δοκιμές εξέλιξης για τη μοτοσυκλέτα των 800cc, αφού όπως δήλωσε θέλει και του χρόνου να πρωταγωνιστήσει στο Πρωτάθλημα του 2007 και τη νέα εποχή του MotoGP.

Karvouniaris - 29.10.2006, 20:33

Grand Prix Last of seasson
    GP Βαλένθια - Ricardo Tormo: Επεσε ο Rossi, πρωταθλητής ο Hayden

Γύρισαν σελίδα τα MotoGP. Η κυριαρχία του Valentino Rossi έσπασε. Ο Nicky Hayden είναι ο νέος παγκόσμιος πρωταθλητής της μεγάλης κατηγορίας, ο τελευταίος στην εποχή των 990cc. Στη Βαλένθια, ένα λάθος του Ρόσι που έπεσε στον 4ο γύρο, ήταν αρκετό για να δώσει στο Kentucky Kid -που την τύχη που δεν είχε στην Πορτογαλία να του χαμογελά-, τον τίτλο.

Ο αμερικανός τερμάτισε 3ος, ο Rossi 13ος και το παγκόσμιο πρωτάθλημα πήγε στις ΗΠΑ μετά από αρκετά χρόνια (2000, Kenny Roberts Jr.). 1-2 για την Ducati με τον Troy Bailyss, παγκόσμιο πρωταθλητή φέτος στα SBK, να κάνει τον αγώνα της ζωής του στην επανεμφάνισή του στα MotoGP, να παίρνει τη νίκη αφήνοντας 2ο τον ομόσταβλό του, Loris Capirossi.

Tι να πει κανείς για τα MotoGP. Πρόκειται για το θεαματικότερο -μακράν- μηχανοκίνητο σπορ που κρύβει μοναδικές συγκινήσεις στους θεατές. Αυτό το ένιωσαν στο πετσί τους και οι 129,446 θεατές (!!!) φίλοι του συγκεκριμένου σπορ που βρέθηκαν στην πίστα Ρικάρντο Τόρμο της Βαλένθια. Στον αγώνα της 10ετίας, δεν είδαμε τη μάχη που περιμέναμε. Γίναμε μάρτυρες όμως ενός συγκλονιστικού σε εξέλιξη αγώνα.

Ο Rossi κατέβηκε στην τελευταία μάχη της χρονιάς αποφασισμένος και προετοιμασμένος για το πρωτάθλημα. Είχε 8 βαθμούς διαφορά από τον Hayden, πήρε και την pole και το έργο του ήταν θεωρητικά, πιο εύκολο. Ο αμερικανός από την πλευρά του, μετά από αυτό που έπαθε στην Πορτογαλία, όταν ο ομόσταβλός του Dani Pedrosa, τον πέταξε έξω, ήξερε ότι είχε λίγες πιθανότητες. Γνώριζε ότι χρειαζόταν ένα θαύμα για να στεφθεί παγκόσμιος πρωταθλητής. Και το θαύμα έγινε.

Στο warm up ο Rossi ήταν μόλις 11ος, ενώ ο Hayden 2ος. Ομως οι νίκες και τα πρωταθλήματα έρχονται στον αγώνα και όχι στις δοκιμές. Οι άνθρωποι της Yamaha δεν ανησυχούσαν λέγοντας ότι η απόδοση του Doctor οφείλεται στη χαμηλή θερμοκρασία του οδοστρώματος και δήλωναν ότι στον αγώνα τα πράγματα θα ήταν καλύτερα.

Τα φώτα έσβησαν και ο αγώνας ξεκίνησε. Ο Rossi έκανε κάκιστη εκκίνηση πέφτοντας στην 7η θέση, την ώρα που οι Ducati εκσφενδονίστηκαν μπροστά με τον Μπέιλις να οδηγεί την κούρσα και τον Capirossi να ακολουθεί. Πριν συμπληρωθεί ο 1ος γύρος ο Pedrosa πέρασε 2ος, ενώ στον επόμενο γύρο, ο Hayden αφού πρώτα πέρασε τον Capirossi, "καθάρισε" και τον Pedrosa, που αυτή τη φορά δεν το διακινδύνευσε.

Ο Rossi παρέμενε στην 7η θέση αλλά έχοντας οπτική επαφή με τους πρωτοπόρους. Για να φτάσουμε στον 4ο γύρο. Ο Rossi πλαγιάζει σε μια στροφή, χάνει την πρόσφυση και πέφτει. Σηκώνεται αμέσως, βλέπει ότι η M1 λειτουργεί ακόμα, την καβαλάει και μπαίνει ξανά στον αγώνα. Το κακό όμως έγινε. Ο χρόνος είχε χαθεί και ο Doctor επιστρέφει στην τελευταία θέση.

Μπροστά, ο Capirossi περνάει τον Hayden για την 2η θέση, αλλά ο αμερικανός έχει ήδη ενημερωθεί για την πτώση του αντιπάλου του. Στην αρχή πιέζει, αλλά στη συνέχεια δεν ρισκάρει. Ο Rossi έδινε μάχη με τον χρόνο για να καλύψει τη διαφορά που τον χώριζε από τους προπορευόμενους αναβάτες. Για να πάρει τον τίτλο έπρεπε να μπει στην 8άδα, αλλά αυτό ήταν δύσκολο αφού τον χώριζαν γύρω στα 22" από τον 8ο αναβάτη. Δεν τα παράτησε, πάλεψε και κατάφερε να ανέβει μέχρι την 13η θέση. Μέχρι εκεί όμως. Η καρό σημαία του τερματισμού έπεσε η Ducati πανηγύρισε το 1-2 με τον Troy Bailyss να παίρνει την παρθενική του νίκη στα MotoGP και τον Capirex να τερματίζει 2ος. Πρόκειται για κάτι απίστευτο. Ο 37χρονος Bayliss, που φέτος στέφθηκε πρωταθλητής στα SBK με την εργοστασιακή ομάδα της Ducati, επέστρεψε μετά από χρόνια στα MotoGP για να πάρει μέρος σε έναν και μόνο αγώνα και κατάφερε να νικήσει! ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ.

Λίγα μέτρα πιο πίσω ακολούθησε ο Hayden, ο νέος παγκόσμιος πρωταθλητής. Πιο πίσω έρχεται ο Rossi. Απογοητευμένος, χαιρετάει τον κόσμο και σπεύδει δίπλα στον 25χρονο αμερικανό, του δίνει το χέρι, σε μια άτυπη τελετή παράδοσης-παραλαβής. Είναι δύσκολο να το συνειδητοποιήσει αλλά μετά από 6 συνεχόμενα παγκόσμια πρωταθλήματα, ήρθε η ώρα να παραδώσει το στέμμα του.

Στο parc ferme, ο Hayden κατεβαίνει από την RC211V και αγκαλιάζεται με τους μηχανικούς του φωνάζοντας "It`s a miracle", (είναι θαύμα). Ο Rossi επιστρέφει στο γκαράζ, όπου οι μηχανικοί του και οι άνθρωποι της Camel Yamaha τον χειροκροτούν. Εκεί βρίσκεται και ο Carmelo Ezpeleta, ο πρώην πλέον πρόεδρος της FIM. Τον χειροκροτεί και τον αγκαλιάζει. Μεγάλες στιγμές με τα συναισθήματα μέσα σε λίγα μέτρα να εναλλάσσονται. Στο γκαράζ της Repsol πανηγυρίζουν. Και πως να μην το κάνουν. Κατάφεραν επιτέλους να νικήσουν τον Rossi. Από το 2004 οπότε και ο Doctor έφυγε για την Yamaha, είχε να γελάσει το χειλάκι τους. Εντάξει, στους κατασκευαστές έπαιρναν πρωτάθλημα, όμως αυτό που μένει στις συνειδήσεις και που μετράει περισσότερο είναι το πρωτάθλημα των οδηγών. Και σε αυτόν τον τομέα το HRC, στην μετά Rossi εποχή, μετρούσε πίκρες.

Απονομή όμως είχαμε και στα 250cc όπου ο 19χρονος Jorge Lorenzo πανηγύρισε μπροστά στους συμπατριώτες του την κατάκτηση του τίτλου. Νικητής του αγώνα ήταν ο Alex de Angelis, ενώ στο πόντιουμ ανέβηκαν και οι Roberto Locatelli - Hector Barbera.

Στη μικρή κατηγορία τέλος, όπου το πρωτάθλημα είχε κριθεί εδώ και καιρό, ο Hector Faubel πήρε τη νίκη. Δεύτερος ήταν ο Mika Kallio και 3ος ο Sergio Gadea. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής Alvaro Bautista ολοκλήρωσε την εντυπωσιακή του χρονιά στην 4η θέση, γνωρίζοντας την αποθέωση από τους συμπατριώτες του.

Mit folgendem Code, können Sie den Beitrag ganz bequem auf ihrer Homepage verlinken